Strona główna » Bez kategorii » Betonowe miasto

Betonowe miasto

Musimy sobie odpowiedzieć na jedno, ale za to bardzo ważne pytanie. Czy jesteśmy bardziej wielbicielami miasta czy może wolimy zdecydowanie wieś i jej zapach i klimat. Jesteśmy bardziej wielbicielami wsi czy bardziej miasta. Czy wolimy bardziej szaleć na trawnikach czy bardziej nam pasują bieganina po polach albo po innych rowach przy wiosce. Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie i zdecydować czy bardziej go kręci beton i szarość miast, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, czy też może jesteśmy tak zaciekłymi wielbicielami wsi, że obojętnie jakim kosztem, ale musimy mieszkać na wsi, nawet z dala od cywilizacji i pośrodku gigantycznego pola. Takie decyzje należy podejmować od razu, gdy tylko człowiek zdecyduje się na budowę domu, bo że mieszkańcy bloków nie mają co liczyć na to, że będą mogli mieszkać w otoczeniu pięknych roślin i kwiatów, powszechnie wiadomo. Jak to jednak wygląda z perspektywy miasta. Czy miasto samo w sobie jako pustynia pełna betonu i stali może być przyjazne człowiekowi i innym istotom żyjącym. Wiele zależy od potrzeb, jakie wykazuje pojedyncza jednostka. Należy zastanowić się, do jakiej grupy się należy i co tak naprawdę nas cieszy.

Czy łono przyrody to jest to, o co nam chodzi najbardziej czy też może jednak lepiej jest w kafejkach i kawiarenkach w mieście, gdzie co chwila ktoś gra na fortepianie albo smętnie sunie jazz. Jeśli jest to typowy mieszczuch, dla którego słupki ogrodzeniowe betonowe są sto razy lepsze od na przykład żywopłotu, to w takiej sytuacji nie ma o czym dyskutować, tak chcą, tak mają. Jeśli jednak ma się do czynienia z osobą, dla której ważne jest, żeby wokoło niego czy niej było pełno zieleni, to mieszkanie w mieście powinno stanąć mocno pod znakiem zapytania. Oczywiście, są miasta, w których stawia się na zieloność, na parki i na przyjazność zarówno człowiekowi jak i zwierzętom, ale niestety, ilość takich miast jest znikoma i co gorsza, nie powstają kolejne ustępy leśne, aby wyrównać poziom zabetonowania i poziom roślinności.

Typowe klasyczne mieszczuchy wolą zdecydowanie wszystko, to co jest szare i najlepiej, żeby nie było w ogóle much. Ludzie decydujący się na mieszkanie na wsi, wiedzą doskonale, że życie tam jest równocześnie życiem z szeregiem innych żyjątek, na które trzeba się godzić bez względu na okoliczności. Jeśli zamiast trawy wokół wolisz jednak krawężniki betonowe to znak niezawodny, że jesteś klasycznym mieszczuchem, który zdecydowanie nie powinien wyjeżdżać poza miasto, choćby nie wiadomo, co by się działo. Twoje miejsce jest zdecydowanie w mieście i tego się trzymaj. W przeciwnym razie, narażasz się na muchy i okropne zapachy w postaci zapachu traw czy zboża. Mogą cię zaatakować hordy pszczół albo co gorsza, może się stać coś strasznego czyli wpadniesz w błoto i nie wyjdziesz. Względnie twój pięknie wymyty samochód zamieni się w oblepiony błotem żałosny pojazd, który będzie musiał jechać czym prędzej do myjni, bo przecież w takim stanie nie możesz się w mieście pokazać.